Fauna i flora

Niesamowity świat mrówek!

Mrówki to istoty o rozmiarach praktycznie mikroskopowych, które dla większości osób są szkodnikami, utrudniającymi wakacyjny wypoczynek. Z pozoru są niegroźne i mało ważne w całym łańcuchu biologicznym, ale ich liczebność na całej ziemi, jest większa, niż suma wszystkich innych gatunków razem wzięta. Ponadto, ich umiejętności i zachowania są po dziś dzień zaskakujące dla wielu naukowców. Są to stworzenia, które cechuje niebywała szybkość. Żeby sobie to lepiej wyobrazić, wystarczy powiększyć mrówkę do rozmiarów człowieka. Według badań w takim rozmiarze byłaby w stanie osiągnąć prędkość nawet kilkuset kilometrów na godzinę. Dodatkowo mówimy o stworzeniu, które w ekstremalnych przypadkach, jest w stanie unieść do dwudziestu razy więcej, niż samo waży. To jest niesamowite!

Mrówki w powiększeniu.

Warto wspomnieć, że mrówki wydają się łagodnymi stworzeniami, jedynie atakującymi, kiedy się je do tego zmusi, a ich wygląd nie budzi większego obrzydzenia. Jednak jeżeli ktoś chce zachować te wyobrażenia, niech lepiej nie patrzy na tego słodkiego robaczka w powiększeniu. Mrówka pod mikroskopem, czyli w znacznym powiększeniu, wygląda jak stwór nie z tej ziemi, idealny pretendent do potwora z koszmarów. Gigantyczne żuwaczki, niesamowicie umięśnione kończyny, duże, wypukłe oczy, odwłok oraz czułki i okazała ilość włosków to tylko część opisu budowy ciała mrówki pod mikroskopem. Jednak patrząc na cechy fizyki ich ciał, pomijając wszelkie negatywne emocje, można zauważyć kunszt, jakim kierowała się natura, tworząc te stworzenia. Natura z jakiegoś powodu postanowiła zrobić z mrówek, cyborgi. Maszyny gotowe pracować przez całe życie w warunkach, w których inne stworzenia nie byłyby w stanie funkcjonować w sposób podstawowy.

Długość życia mrówek.

Na pytanie, ile żyje mrówka, nie da się odpowiedzieć wprost. Jest to spowodowane, tym, że do rodziny mrówek, należy gigantyczna ilość gatunków i podgatunków. Wszystkie żyją w innych warunkach oraz posiadają inne schematy zachowań. Dodatkowo, mrówka mrówce nie równa, dlatego, że każdy osobnik w mrowisku, ma swoje zadania do wykonania, a te różnią się poziomem niebezpieczeństwa i wymaganego wysiłku. Mówiąc w skrócie, od 3 miesięcy do nawet 3 lat, to jest krótka i jednocześnie najprostsza odpowiedź na pytanie, ile żyją mrówki?

Co jedzą mrówki, o diecie mrówek.

W ogólnym rozrachunku mrówki są pożytecznymi żyjątkami, zamieszkującymi przydomowe ogródki. To one zjadają mszyce, które są głównym winowajcą problemów w warzywniku. Mrówki cenią sobie mszyce z powodu wydzielanej przez nie spadzi, która jest dla nich rarytasem. Duża ilość mrówek, może być dobrym wskaźnikiem, że mszyca zaczyna swoją inwazję na roślinność w ogrodzie, na dodatek odchody mrówek są bogate w azot i fosfor. Niestety jest też zła strona medalu, duża ilość mrówek potrzebuje dużo jedzenia, więc bardzo często mogą pojawiać się w domach, by podkradać jedzenie, głównie słodkości lub mięso. Ponadto mrówki kopią tunele, które mogą przesuszać ziemię oraz uszkadzać korzenie warzyw, kwiatów i drzew, a wtedy trzeba niezwłocznie działać, by nie stracić swojego dorobku. Jednak wracając do głównego tematu, mrówki nie pogardzą owadami, larwami muchówek i rośliniarek oraz wszelkimi pokarmami, które spożywa człowiek.

Największe mrówki na świecie, jak są duże?

Mrówki, tak jak długością życia, również różnią się między sobą wielkością. Jedne są duże, drugie są mniejsze. Jednak jak wygląda największa mrówka na świecie? Dinoponera gigantea, bo o niej tu mowa, jest uważana za gatunek największych mrówek na świecie, bowiem dorasta nawet do 4 centymetrów. Wystarczy wziąć miarkę i zobaczyć ile to jest. Na szczęście, polskie mrówki są dużo, dużo mniejsze! Jeżeli chodzi o wielkość mrówek, to gatunek Paraponera clavata nie odstaje znacznie wielkością od wspomnianego poprzednika, ponieważ mogą uzyskać wielkość do 3,5 centymetra. Dla odmiany gatunek Carebara atoma to jedne z najmniejszych mrówek świata mają bowiem wielkość ok. 1 milimetra.

O mrówkach czerwonych i czarnych słów kilka.

Mrówki czerwone i mrówki czarne, to dwójka przedstawicieli z ponad 12 tysięcy gatunków mrówek na świecie. Mrówka czerwona jest najbardziej agresywnym rodzajem mrówek, występujących na terenie naszego kraju. Uwielbiają wilgoć, więc bardzo często budują gniazda pod spróchniałym drewnem lub kamieniami. To, co je wyróżnia, to fakt, że posiadają wysuwane żądło, którym mogą boleśnie użądlić. Bywają agresywne, nawet nie będąc niepokojonymi, na szczęście nie należą do największych osobników, ponieważ dorastają do kilku milimetrów. Natomiast mrówka czarna, to najczęściej spotykany gatunek w Polsce. Są zazwyczaj nie agresywne, ale ich występowanie w ogródkach może okazać się uciążliwe, ponieważ przeszkadzają innym owadom zapylać kwiaty w sadach, powodując tym samym rozmnażanie się pluskwiaków. Dodatkowo lubią często odwiedzać człowieka w jego domostwie, idąc w charakterystycznym, długim szeregu. Ich wielkość jest podobna do wielkości mrówki czerwonej.

Podsumowania czas!

Jak już mogliśmy zauważyć, mrówkowate to niesamowite istoty. Cechują się niesamowitą siłą oraz szybkością poruszania się. Mają niesamowitą budowę ciała, która pod mikroskopem, może lekko przerazić. Jedne gatunki są pożyteczne dla człowieka, inne zaś uważane są powszechnie za szkodniki. Na ziemi możemy spotkać mrówki w różnych kolorach oraz wielkościach. Możemy napotkać te, których ugryzienie jest niebywale bolesne oraz te, które nie są chętne, by atakować. Warto jednak badać te stworzenia, ponieważ ich niesamowite zachowania mogą nas jeszcze wiele nauczyć o działaniu samej matki natury.