Dom i ogród

Lokalizacja wycieków wody – czy wiesz na czym polega?

Wszystko jest względne! Wiesz, że kapanie z nieszczelnego kranu w umywalce w łazience będzie wydawało się tak głośne jak bęben basowy, nie pozwalając ci zasnąć przez całą noc. W ciągu dnia nigdy nie słyszałeś ani nie zauważyłeś tego. Ale teraz, w środku nocy, kiedy dom jest cichy i wolny od rozpraszających hałasów, jest głośny i wyraźny.

Dlatego w minionych latach specjaliści lokalizowali nieszczelne rury, wykorzystując spokojny czas w środku nocy, aby odizolować dźwięk uciekającej wody. Chociaż ta technika może być skuteczna w warunkach mieszkalnych, ma ograniczenia w obiektach, które działają 24/7. Na szczęście profesjonaliści mają teraz drugą opcję: Powiększenie dźwięku wycieku tak, aby był on znacznie głośniejszy niż hałas w tle.

Lokalizacja wycieków wody staje się prostsza

Lokalizatory wycieków wody wykorzystują specjalnie zaprojektowane czujniki, które nasłuchują bulgotania lub uderzania pękniętej rury pod ziemią. Czujnik gruntowy lokalizuje wyciek przez twarde powierzchnie, takie jak beton, asfalt i dachówka. Czujnik sondowy wykrywa przecieki przez miękkie powierzchnie, takie jak trawa lub dywan, lub może być używany jako sonda kontaktowa na rurach naziemnych lub hydrantach. Obie powinny mieć obudowy odporne na wstrząsy, aby ograniczyć niepożądany hałas. Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa: Aby chronić swój słuch, zawsze używaj lokalizatora wycieków z wyłącznikiem bezpieczeństwa, który chroni Cię przed nagłymi głośnymi dźwiękami poprzez wyciszenie dźwięku po zwolnieniu przycisku.

Drganie rur jest oznaką wycieku

Drgania rur, najgłośniejsze i najłatwiejsze do wykrycia, są spowodowane przez wodę wtłaczaną przez pęknięcie w rurze i wydają świszczący lub syczący dźwięk. Woda przepchnięta przez pęknięcie uderza w otaczający grunt. Rodzaj materiału wokół rury wpływa na ten dźwięk. Jeśli jest to skała lub żwir, mogą być słyszalne dźwięki młotkowania lub stukania. Jeśli luźna gleba otacza rurę, może być trudno usłyszeć cokolwiek w ogóle. Woda przepływająca przez zagłębienie w glebie będzie tworzyć bulgoczący dźwięk jak mały strumień lub potok, potrzebny jest więc bezzwłoczna lokalizacja wycieków wody.

Luźna lub piaszczysta gleba, obszary bagniste lub nasycone wodą, a także nowo zakopana rura wytwarzają stłumione dźwięki wycieku, które mogą być trudniejsze do znalezienia. Tak więc rura, która przecieka od jakiegoś czasu, będzie absorbować wibracje przecieku, co utrudni jej znalezienie. Rury znajdujące się w skalistym lub twardym podłożu najlepiej przenoszą dźwięki wycieku.

Skuteczna lokalizacja wycieków

Jeśli jesteś początkujący w lokalizacji wycieków, musisz nauczyć się dźwięku wycieku przed rozpoczęciem poszukiwań. Ustaw lokalizator wycieków wody z przystawką Czujnik sondy. Dotknij końcówką pręta sondy do linii zimnej wody pod zlewem. Następnie zakręć nieco zawór, aby woda kapała z kranu. Symuluje to dźwięk wycieku. Włączaj i wyłączaj zawór w trakcie słuchania, aż usłyszysz różnicę. Na głośność i częstotliwość odgłosu wycieku wpływa ciśnienie wody, materiał rury, gęstość i rodzaj gleby, głębokość rury i rodzaj powierzchni (beton, trawa itp.). Im wyższe ciśnienie, tym głośniejsze będą odgłosy wycieku, a lokalizacja wycieków wody łatwiejsza.