Marketing i reklama

Jak podnieść pozycję strony www w wyszukiwarce?

Każdy przedsiębiorca lub freelancer chce, aby jego strona internetowa wyświetlała się jak najwyżej w wynikach organicznych Google, oczywiście na hasła, które są powiązane z jego działalnością zarobkową. Jak do tego doprowadzić? Służy temu pozycjonowanie, czyli grupa działań, których celem jest poprawienie pozycji strony w wyszukiwarce. Jak pozycjonuje się strony w 2022 roku? Jakie metody mogą przynieść trwałe rezultaty?

Pozycjonowanie a SEO – na czym polega różnica?

Wiele osób myli pozycjonowanie stron z SEO. Określenia te często są używane zamiennie, choć nie oznaczają dokładnie tego samego. Pozycjonowanie jest szerszym działaniem i obejmuje zarówno zabiegi przeprowadzane wewnątrz strony, jak i poza nią. Te pierwsze to optymalizacja strony, czyli właśnie SEO. Drugie z kolei to przede wszystkim budowa profilu linków przychodzących. SEO jest więc nieodzowną częścią pozycjonowania i z reguły jedną z pierwszych rzeczy, jakie należy zrobić na stronie celem poprawienia jej pozycji w wynikach organicznych Google.

Na SEO składają się między innymi takie kwestie jak:

  • poprawa funkcjonalności strony pod kątem UX
  • dostosowanie strony do różnych typów urządzeń
  • zidentyfikowanie i wyeliminowanie błędów na stronie, niedziałających podstron
  • właściwe nasycenie strony www słowami kluczowymi
  • zadbanie o odpowiednie linkowanie wewnętrzne strony
  • zapełnienie witryny wartościowymi i unikalnymi treściami.

Optymalizacja strony sprawia po pierwsze, że użytkownik ma większe szanse trafić na nią z wyników organicznych (algorytm Google uznaje stronę za bardziej wartościową, przez co premiuje ją wyższymi pozycjami), po drugie zaś, że gdy już na nią wejdzie, znajduje na niej to, czego szuka.

Słowa kluczowe a strategia linkowania: Jak tworzyć skuteczne backlinki?

Linki zwrotne, znane również jako backlinki, są kluczowym elementem SEO. Pomagają one zwiększyć autorytet i wiarygodność strony w oczach wyszukiwarek, co może przyczynić się do lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania. Jednak nie wszystkie linki są równie wartościowe – dużo zależy od tego, jak są one tworzone i jakie słowa kluczowe są z nimi związane.

Kiedy tworzysz linki do swojej strony, ważne jest, aby uwzględnić słowa kluczowe, które są dla Ciebie najważniejsze. Te słowa kluczowe powinny pojawiać się w tekstach kotwicą linków, które prowadzą do Twojej strony. Tekst kotwicy to fragment tekstu, który jest klikalny i prowadzi do innej strony. Jeśli ten tekst zawiera słowa kluczowe, które są ważne dla Twojej strony, może to pomóc wyszukiwarkom zrozumieć, jakie informacje zawiera Twoja strona i jak jest ona powiązana z innymi stronami.

Oprócz tego, wartościowe są linki z witryn o wysokiej jakości i wiarygodności, które są związane tematycznie z Twoją stroną. Takie linki pokazują wyszukiwarkom, że Twoja strona jest wartościowym źródłem informacji na dany temat.

Warto jednak pamiętać, że strategia linkowania powinna być naturalna i zgodna z wytycznymi wyszukiwarek. Próby manipulowania wynikami wyszukiwania przez nienaturalne tworzenie linków mogą prowadzić do kar i pogorszenia pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Dlatego też, tworzenie linków powinno być częścią długofalowej strategii SEO, która koncentruje się na tworzeniu wartościowych treści i budowaniu relacji z innymi stronami.

Pozycjonowanie i link building – jak budować profil linków?

Budowa profilu linków przychodzących to działanie wymagające rozłożenia w czasie. Nie jest zalecane pozyskiwanie jednorazowo dużej ilości niskiej jakości linków ze stron o złej reputacji. Może to nie tylko nie przełożyć się na wyższe pozycje w wyszukiwarce, ale wręcz spowodować odwrotny efekt. Google wykryje nienaturalne działania i ukaże stronę filtrem lub banem, a tego żaden przedsiębiorca nie chce. Dlatego pozycjonując stronę, trzeba podejmować działania, które naśladują naturalne zachowania użytkowników. Linki do strony muszą pochodzić z zaufanych źródeł, które same mają wysoki wskaźnik zaufania i są w stanie przekazać trochę swojej mocy polecanej witrynie.

Szczególnie dobrym sposobem pozyskiwania odnośników są sponsorowane artykuły (publikacje sponsorowane) z linkiem w treści. Jakie zalety ma artykuł sponsorowany? Po pierwsze, pozwala przedsiębiorcy zaprezentować się w roli eksperta na lokalnym bądź branżowym portalu. W artykułach sponsorowanych można bowiem nie tylko prezentować swoje produkty lub usługi, ale też udzielać porad ze swojej dziedziny, co wzbudza zaufanie potencjalnych klientów. Po drugie, link sponsorowany w otoczeniu tekstu jest szczególnie dobrze widziany przez Google – zwłaszcza gdy sam tekst zawiera słowa kluczowe powiązane z profilem działalności przedsiębiorcy.

Linki z postów na forach jako metoda promocji strony

Gdzie jeszcze warto reklamować swoją stronę poza artykułami sponsorowanymi na wybranych portalach? Dobrym miejscem są również fora internetowe. Linki z postów na forach internetowych mogą wzmocnić pozycję witryny, zwłaszcza na frazy lokalne i long tail. W przypadku tych fraz czasem naprawdę niewiele trzeba, by strona pojawiła się na dane hasło w ścisłej „topce”. Marketing na forach internetowych musi być jednak wykonany profesjonalnie, aby przyniósł wymierne efekty. Amatorskie czy nieprzemyślane działania mogą okazać się przeciwskuteczne.

Jeśli moderator uzna te posty za spam, po prostu je usunie, a konto użytkownika zablokuje, uniemożliwiając dalsze udzielanie się. Dlatego posty z linkami powinny nieść za sobą jakąś wartość merytoryczną, a reklama w postaci linku powinna zostać dodana niejako mimochodem. Tylko wtedy taki post ma szansę się utrzymać, przynajmniej na forach, na których moderatorzy i administracja dbają o porządek, a nie da się ukryć, że to właśnie reklama w tych miejscach jest najbardziej wartościowa. Więcej o linkach z forów internetowych możesz poczytać  w ofercie CMspot: https://cmspot.pl/linki-z-forow-internetowych/.

Monitorowanie efektów: Mierzenie skuteczności strategii słów kluczowych

Ostatnim, ale niezmiernie ważnym elementem strategii słów kluczowych jest monitorowanie efektów. Bez odpowiedniego monitorowania i analizy wyników, trudno ocenić, czy nasze działania przynoszą oczekiwane efekty.

Najprostszym sposobem na śledzenie efektów strategii słów kluczowych jest korzystanie z narzędzi do analizy SEO. Narzędzia takie jak Google Analytics, SEMrush czy Ahrefs mogą dostarczyć szereg informacji na temat tego, jak użytkownicy korzystają z naszej strony, które słowa kluczowe generują najwięcej ruchu i jakie są nasze pozycje w wynikach wyszukiwania dla poszczególnych słów kluczowych.

Monitorowanie efektów pozwala na bieżąco oceniać skuteczność naszej strategii i dostosowywać ją do zmieniających się warunków. Może się okazać, że niektóre słowa kluczowe generują mniej ruchu, niż oczekiwaliśmy, lub że nasza strona ma problemy z rankingu dla określonych słów kluczowych. W takim przypadku, możemy podjąć decyzję o zmianie strategii – na przykład skupić się na innych słowach kluczowych, zoptymalizować stronę pod kątem SEO lub zwiększyć nasze działania w zakresie content marketingu.

Pamiętaj jednak, że SEO to proces długoterminowy i nie zawsze efekty są widoczne od razu. Ważne jest cierpliwe i systematyczne podejście, które pozwoli na skuteczne budowanie widoczności w internecie.