Marketing i reklama

Projektowanie logotypów dla firm, od czego zacząć ten proces

Projektowanie logotypów to jedna z najtrudniejszych czynności w zakresie prac nad wizerunkiem firmy. By jednak proces ten zakończył się powodzeniem i satysfakcją po obu stronach, trzeba do niego podejść w odpowiedni sposób. Osoby, które nie znają się na tego rodzaju sprawach, dopytują, od czego należy zacząć proces projektowania logotypu.

Dobry brief agencji a projektowanie logo dla firmy

Pierwszy krok do stworzenia profesjonalnego logotypu, to oczywiście opracowanie dobrego briefu. Znaleźć się w nim powinny pytania, które umożliwią jak najlepsze poznanie firmy i jej działalności. Zanim ktokolwiek przystąpi do projektowania logotypu, musi wiedzieć, czym dana firma się zajmuje, jakie wartości sobie ceni, do kogo kieruje swoją ofertę itd. Wszystko to będzie miało wpływ na stworzenie dobrego, skutecznego logotypu, a w konsekwencji tego, całego projektu logowhiteart.pl/projektowanie-logo. Pierwszy krok do tworzenia logotypu, to niewątpliwie szczera i wnikliwa rozmowa z klientem. Projektant musi też poznać oczekiwania firmy, która będzie się tym znakiem posługiwała. Im lepiej specjalista pozna potrzeby zamawiającego, a następnie działalność jego firmy oraz wszystko inne, co jej dotyczy, tym łatwiej będzie rozpocząć pracę nad danym projektem. Dopiero później przechodzi do dalszych działań, mających coraz większy wpływ na tworzenie logotypu i satysfakcjonujący efekt końcowy.

Jak agencja reklamowa pracuje nad logotypem?

Profesjonalna reklamowa agencja kreatywna wiedząc już, co to za firma i jakie są oczekiwania jej właściciela, przystępuje do dalszego kroku. Przeważnie robi dogłębne rozeznanie na rynku, sprawdza konkurencję i szuka inspiracji. Nawet profesjonalista na stworzenie dobrego logotypu potrzebuje trochę czasu. Nigdy nie jest tak, że z marszu zabiera się za pracę i tworzy logotyp, który jest już gotowy po upływie kilku godzin. Kilka godzin to projektant spędza na analizowaniu rynku. Ale dzięki temu tworzy dobry logotyp, niepowtarzalny, taki który przyciąga uwagę potencjalnych klientów, a na tym przecież zależy zamawiającemu usługę. Często pracę nad firmowym znakiem agencja brandingowa Whiteart.pl zaczyna od szkiców. Dopiero później przechodzi do pracy w specjalnym programie. Dzięki temu proces ten przebiega sprawniej i wygodniej. Podczas prac nad logotypem przychodzi też czas na ocenę klienta. Ma on możliwość wglądu do wykonanych już działań i dokonania samodzielnej oceny powstałego projektu. Wykonawca następnie nanosi ewentualne poprawki. Także współpraca z klientem też jest kolejnym etapem pracy nad danym zleceniem. W efekcie tego powstaje logotyp, a nawet całe profesjonalne logo spełniające najśmielsze oczekiwania zamawiającego i doskonale odnajdujące się na rynku, wśród konkurencyjnych znaków.

Jakie znaczenie dla firmy ma projektowanie graficzne?

Projektowanie logotypów jak i pozostałych elementów graficznych ma ogromne znaczenie dla każdej firmy, niezależnie od tego, w jakiej branży działa. Znaki te budują wizerunek firmy. Dlatego każda firma, która pojawia się na rynku, powinna od razu zadbać o dobry projekt logo firmy, zlecając to zadanie profesjonalistom. Bo tylko doświadczona agencja wie, od czego zacząć projektowanie i w jakim kierunku poprowadzić ten proces, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt dla obu stron, dla wykonawcy i zamawiającego. Znaki firmowe pojawiają się nie tylko na typowych materiałach reklamowych, ale też na ofertach, opakowaniach produktów, samochodach i odzieży pracowników. Tu nie ma miejsca na fuszerkę. Projekt logotypu firmy wraz z całym logo musi być wykonany profesjonalnie, ponieważ będzie reprezentował firmę i zapadał w pamięci potencjalnych klientów.

Oferta agencji reklamowej obejmuje kompleksową pracę nad logotypem. Firma przygotowuje się do niej, zdobywa najważniejsze w danej sprawie informacje, robi solidną analizę konkurencji i tworzy pierwsze szkice, które następnie przelewa na grafikę w programie graficznym. W efekcie tego powstają wyjątkowe znaki firmowe, które są niepowtarzalne, ponadczasowe, uniwersalne, przykuwające uwagę i łatwe do zapamiętania. A takie znaki mają dla każdej firmy ogromne znaczenie, ponieważ stanowią element budowania ich wizerunku.