Turystyka i wypoczynek

Rodzinne ognisko

Wspólne rodzinne biesiadowanie przy ognisku sprawia wiele radości, ale jednocześnie przysparza wiele problemów w związku z przygotowaniem odpowiedniego posiłku. Jedzenie na ognisko powinno być smaczne, a jednocześnie łatwe i szybie w przyrządzeniu. Ognisko można przygotować o każdej porze roku. Jednak czar letnich ognisk jest najwspanialszy. Osoby przygotowujące spotkania przy ognisku dla swoich najbliższych, często stają przed dylematem, co przygotować na rodzinne ognisko? Zakup właściwych produktów spożywczych może być nie lada wyzwaniem. Dlatego też podpowiadamy, co na rodzinne ognisko należy zakupić. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się,  jakie artykuły na ognisko będą najlepsze, aby wspólne biesiadowanie wszyscy długo i dobrze wspominali.

Przygotowanie głównych przekąsek

Zakup i przygotowanie odpowiednich wędlin na ognisko jest głównym aspektem. Powinna to być kiełbasa ogniskowa z małą zawartością tłuszczu. W trakcie pieczenia takie kiełbaski zaczynają pękać nad płomieniem i spadać z patyczków. Przed upieczeniem warto je delikatnie ponacinać. Kiełbaski z ogniska najlepiej smakują z musztardą bądź ketchupem oraz pajdą chleba. Wyśmienitym daniem dla dzieci są pianki na ognisko. Wyróżniają się one słodkim smakiem i charakterystyczną lepką konsystencją. Sposób przygotowania takiego przysmaku jest niezwykle prosty. Po rozpakowaniu wystarczy je nabić na kij i lekko przypiec nad ogniskiem. Słodki smak pianki z ogniska można przełamać dzięki zastosowaniu soli bądź innej przyprawy kuchennej. Żadne ognisko nie obejdzie się bez pieczenia kartofli. Jest to przysmak, który smakuje wszystkim członkom rodziny bez wyjątku. Jednak należy pamiętać, że do upieczenia w ognisku nie nadają się wczesne odmiany ziemniaków. W zasadzie należy je umieścić w popiele przygaszonego już ogniska. W taki to sposób upieczone w całości ziemniaki z ogniska nie ulegną nadmiernemu zwęgleniu. Praktycznych sposobem na upieczenie ziemniaków w ognisku jest, zawiniecie ich pojedynczo w folię aluminiową. Do upieczonych kiełbasek oraz ziemniaczków warto wcześniej przygotować ogórki małosolne lub lekkostrawne sałatki. Ukiszone ogórki podniosą walory smakowe ogniskowych przysmaków. Najlepsza sałatka na ognisko jest ze świeżych oraz surowych warzyw z sosem winegret. Taką sałatkę można przygotować bardzo szybko z pomidorów, ogórków, czerwonej cebulki oraz różnokolorowej papryki i sałaty. Warzywa kroimy według własnego uznania w plastry bądź drobną kosteczkę. Jeśli chcemy dodać zieloną sałatę to najlepiej ją delikatnie poszarpać. Następnie mieszamy z sosem winegret. Najlepszy sos do sałatek należy przygotować własnoręcznie na bazie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Do oliwy dodajemy wyciśnięty z sok z cytryny lub ocet winny. Doprawiamy do smaku prawdziwym pieprzem i solą oraz miodem. Wszystkie składniki można mieszać bądź rozcierać rózgą w głębokim naczyniu do uzyskania jednolitej konsystencji.

Odpowiedni nastrój

Bardzo ważnym elementem każdej imprezy rodzinnej jest kwestia jedzenia. Przekąski na ognisko powinny być przystosowane do wieku i upodobań uczestników spotkania. Jednak nade wszystko najważniejszy jest nastrój biesiadników. Niekoniecznie spotkania rodzinne muszą być mocno zakrapiane alkoholem, aby towarzystwo wspaniale się bawiło. Warto pomyśleć znacznie wcześniej o przygotowaniu konkurencji sportowych i rekreacyjnych pod gołym niebem. Jak również zabezpieczyć od strony technicznej dostęp do prądu. Może warto wcześniej pomyśleć i przygotować odpowiedni repertuar muzyczny i dostęp do sprzętu nagłaśniającego. Dobrze, jeśli uwzględnimy gusta i upodobania wszystkich członków rodziny. Stare polskie piosenki na ognisko zawsze się sprawdzają i bawią wszystkich. Jeśli nawet najmłodsi na początku okazują niezadowolenie. To po kilku minutach zaczynają wspólnie podśpiewywać stare przeboje. Nie ważne, jaki to gatunek muzyki. Najważniejsze, aby muzyka wszystkich porwała za wspólnej zabawy. Ogniska w plenerze z dobrą i skoczną muzyką powinny zachęcać biesiadników do wspólnego śpiewania. Czar dawnych piosenek przypomni młode lata starszemu pokoleniu. Zaś dzieciakom sprawi radość ze wspólnej zabawy. Z powodu braku odpowiedniego sprzętu, pozostaje tylko wspólne wykonanie ulubionych utworów. Rodzinne ognisko stanie się miejscem popisów wokalnych, zarówno starszych członków rodziny, jak i najmłodszych. Dzieci mają możliwość wykazania swoich talentów i zaprezentowania najnowszych utworów we własnych aranżacjach. Zaś starsze piosenki zbliżą pokolenia i ułatwiają nawiązanie bliższych relacji rodzinnych. Dziadkowie zanucą zapewne niejedną wojskową pieśń. Wspólne śpiewanie dawnych pieśni patriotycznych jest wielkim przejawem patriotyzmu oraz lekcją wspaniałej historii dla młodego pokolenia.

Właściwe zabezpieczenie ogniska

Oprócz kwestii, co na ognisko przygotować, ważną sprawą jest również właściwe i odpowiednie zabezpieczenie ogniska. Bez względu na miejsce, w jakim je przygotowujemy, zawsze należy zabezpieczyć je przeciw rozprzestrzenianiu się ognia. Miejsce paleniska powinno być wyodrębnione z dala od zabudowań. Dobrze, jeśli wokół paleniska mamy możliwość ustawienia ławeczek i krzesełek do siedzenia. W przypadku gdy nie ma takiej możliwości, wykorzystujemy kłody drzew i ustawiamy z nich wygodne siedziska. W pobliżu zawsze należy zabezpieczyć wiadra z wodą do gaszenia. Po zakończeniu zabawy trzeba obficie zalać wodą resztki niedopalonego drewna. Należy również mieć baczenie na dzieci, których nie można zostawiać bez dozoru dorosłych w trakcie zabawy przy ognisku.